Denim – jak wybrać najlepszy model jeansów?

Pierwsza fabryka jeansów powstała w 1853r. Do tego czasu zdążyliśmy już ustalić, że jeansy są najbardziej sexy modelem spodni. Lubimy je z wielu powodów. Są praktyczne, proste do zestawienia, wytrzymałe i występują w niekończących się wariantach wykończeń. To ostatnie sprawia, że denim jest tematem, w którym trudno kogokolwiek zaskoczyć. Ale my wciąż uważamy, że mamy w tym wątku wiele do powiedzenia.

Po czym rozpoznać dobry denim?

Istnieje parę znaków orientacyjnych, które pozwolą Ci zdecydować czy spodnie, które oglądasz są dobrej jakości. Naszym zdaniem jesteś w stanie to oszacować jeszcze przed przymiarką. Poniżej przedstawiamy parę elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeśli zależy Ci na kupnie odpowiedniej pary:

Jakość od podstaw:

Widzisz spodnie? Dotknij materiału! Twoje odczucie dotykowe to jeden z lepszych wskaźników tego, czy jeansy które oglądasz sprostają Twoim wymaganiom. Musisz wiedzieć o tym, że denim jest tworzony przez układ ukośnych równoległych linii, które mogą układać się na tkaninie w dwojaki sposób. Nas interesuje najbardziej sytuacja, w której owe linie zmierzają od lewego górnego rogu do prawego. Tzw. Left-Hand Twill (LHT) bądz S’twill są w tym przypadku synonimem miękkości, ponieważ tego rodzaju splot daje jeansom nieprzyzwoicie delikatny chwyt, przy zachowaniu maksymalnej wytrzymałości. Stosując tego rodzaju tkanie, nie ma konieczności instalowania w tkaninie zbyt dużych ilości włókien syntetycznych, które dają efekt zmiękczenia. Tym samym jest i miękko i naturalnie :).

Selvedge, czyli estetyka:

Kolejnym ważnym elementem jest sposób wykończenia. Składają się na niego m.in.: krajki, obszycia, dobór odcieni nici, nitowania. Innymi słowy, powinny zainteresować Cię detale, ponieważ to one decydują o tym ile serca włożono w wykonanie tej konkretnej pary spodni. Im bardziej wyrafinowane dodatki, częstsza zmiana rozstawu igły, misterniejsze obszycie szlufki bądź kieszeni – tym lepiej. Masz wówczas gwarancję, że para, którą nosisz jest wyjątkowa. Jak najdokładniej się o tym przekonać? Podwiń nogawkę spodni- jeżeli naddatki materiału są obszyte byle jak i brakuje im polotu- odstaw je na półkę.

Pragmatyka:

I na końcu: Głębokie worki kieszeniowe. Niby szczegół, ale jednak jest to ważny element użytkowy. Sprawdź przy okazji z jakiego materiału są one wykonane. Zupełnie słusznie utarło się przekonanie, że dobrego krawca można rozpoznać nie tylko po tym jak wykonuje części eksponowane, ale przede wszystkim po tym, w jaki sposób aranżuje miejsca, których nikt nie widzi, albo które są widoczne wyłącznie dla samego użytkownika.

Cóż.. w tym przypadku zgadzamy się z intuicją większości;)

Tekst: Beata Kocemba